WSD OŁTARZEW: Posumowanie pierwszego dnia VI Pallotyńskiego Spotkania Młodych

VI na Pallotyńskie Spotkanie Młodych 2012Dzień pierwszy Spotkania Młodych dobiegł końca. Jaki był ten dzień?

Niewątpliwie pełen radości, wspólnych rozmów, tańca, ale przede wszystkim wspólnej modlitwy oraz osobistej rozmowy z Panem Bogiem. Dla niektórych dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo wcześniej. Przemierzając czasem nawet dziesiątki kilometrów pallotyńska młodzież spotkała się już po raz szósty w ołtarzewskim Seminarium. Jako pierwsze próg przekroczyły grupy z Krakowa, Kutna, Sandomierza, Sierpca, Kielc. Wśród zebranej młodzieży byli także przedstawiciele wspólnot m.in. z Białorusi i Lwowa. Jak roku temu, pierwszym niepisanym punktem programu wśród przybyłej młodzieży były radosne powitania znajomych. Są wśród nich i tacy, którzy na Pallotyńskie Spotkanie Młodych przyjeżdżają od samego początku, czyli od roku 2007.

Piątkowe popołudnie upłynęło pod znakiem warsztatów. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Pierwsze spotkanie, pod tytułem „Piękne i Mężni. Czyli czysta miłość bez dodatków”, poprowadzili młodzi ludzie, którzy zrzeszeni są w Ruchu Czystych Serc. Dawali oni świadectwo życia w czystości zarówno przedmałżeńskiej, jak również czystości duchowej, którą możemy osiągnąć przystępując do sakramentu pokuty i pojednania. Naszym podstawowym zadaniem i celem jest czystość duchowa – mówił Piotr, jeden z prowadzących warsztat. Podczas całego warsztatu padało wiele istotnych pytań: czym jest miłość, co to znaczy kochać, co jest najwyższym dobrem dla naszych bliskich? Czystość może być pewną drogą, którą człowiek powinien iść – dodaje Piotr.

Warsztat organizowany przez Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl poświęcony został aktualności słów Pisma Świętego i znaczenia chrześcijan w świecie współczesnym. Organizatorzy próbowali pokazać, jak wyglądałby współczesny świat bez chrześcijan. W swoich przemyśleniach odwoływali się do książki „Mały Książę” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupery’ego pokazując podstawowe pragnienia człowieka oraz pytania, które stawia on sobie na swej życiowej drodze. Prowadzący warsztat próbowali ukazać realia pracy polskich misjonarzy pracujących na misjach. Głównym tematem spotkania było wyjaśnienie dlaczego konieczne jest głoszenie Ewangelii w krajach gdzie ludzie nie poznali jeszcze Chrystusa. Warsztaty „Na początku było Słowo” pozwoliły uczestnikom przekonać się, że najważniejsze w życiu człowieka jest to, aby najpierw skupić się na słowach Ewangelii, a dopiero później na sprawach życia doczesnego.

VI na Pallotyńskie Spotkanie Młodych 2012Prowadzącym kolejny warsztat był Marek Zając, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej. Warsztaty z jego udziałem posiadały ciekawą i intrygującą nazwą „Kościół według Marka”. Podczas ponad godzinnego spotkania prowadzący opowiadał o swoich osobistych przeżyciach oraz doświadczeniach spotkania Pana Boga w swoim życiu. Śmiesznym opowiadaniom i historiom nie było końca, co sprawiło, że atmosfera panująca wśród uczestników tych warsztatów była naprawdę niesamowita. Zaproszony gość starał się uświadomić uczestnikom, że Kościół przede wszystkim znajduje się w naszych sercach, w cichej modlitwie, a świętość może dotyczyć każdego, nawet największego grzesznika. W Kościele cały czas doświadczamy i widzimy Boga, ale oprócz tego w Kościele dzieją się normalne, ludzkie rzeczy – mówił Marek Zając. To co ludzkie i boskie łączy się w Kościele dając nam wybuchową mieszankę okraszoną Duchem Świętym. Dyskusjom i rozmowom nie było końca.

Nad tematem wolości pochylił się Rafał Porzeziński, prowadzący warsztaty pt. „Wreszcie żyć. 12 kroków ku pełni życia”. Rafał Porzeziński jest dziennikarzem współpracującym z TVP1 i TVP Info a także rzecznikiem stowarzyszenia konsumentów Twoja Sprawa. W swoim wystąpieniu podzielił się on ze słuchaczami historią własnego życia, które nie zawsze było piękne i poukładane. Bagaż jego doświadczeń życiowych jest ogromny, dlatego młodzi z zaciekawieniem przysłuchiwali się opowieści, której tematem głównym był problem z hazardem. Rafał podkreślał znaczenie wolnej woli, którą każdy z nas otrzymał od Boga, a owa wolna wola nieodłącznie związana jest z wiecznymi wyborami. Każda sytuacja w życiu prowadzi do jakiś wyborów. Niestety często jest tak, że nasza wola z wolnej staje się zniewolona, a nasze cele zaczynają różnić się od naszych ideałów. Człowiek sięga dna i dopiero wtedy zaczyna poznawać siebie. Punktem zwrotnym jest właśnie poznanie samego siebie i przyznanie się do własnej bezsilności wobec choroby czy to alkoholowej, narkotykowej czy hazardowej. Wtedy właśnie człowiek uświadamia sobie, że przestał kierować własnym życiem. Program „12 kroków” pomaga zniewolonemu człowiekowi na nowo „uczyć się chodzić”, myśleć, czuć, zwyczajnie – żyć. Rafał Porzeziński jest najlepszym przykładem na to, że z upadku można wstać… nawet tego najcięższego! A każda choroba czy nałóg da się wyleczyć, ale razem z Nim, ponieważ z Bogiem mogę wszystko, dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych.

Ostatnimi warsztatami było spotkaniem z osobami związanymi z Pallotyńską Szkołą Nowej Ewangelizacji, poprowadzoną przez ks. Krzysztofa Kralkę SAC z pallotyńskiej Wspólnoty w Lublinie. Ks. Krzysztof jest także moderatorem generalnym Wspólnoty charyzmatycznej „Przyjaciele Oblubieńca”. Na prowadzone przez niego Msze św. i głoszone kazania przychodzą rzesze studentów z Lublina, a jeszcze większe tłumy gromadzą podczas Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie oraz tzw. „Wieczory Chwały”. Ks. Krzysztof Kralka opowiedział uczestnikom o samej Szkole Nowej Ewangelizacji, jak również o potrzebie wychwalania Pana Boga śpiewem i modlitwą. Jak w domu możemy czuć się właśnie tutaj, blisko Jezusa, dawcy Miłości – mówił.

Podczas wszystkich warsztatów nieustannie pojawiał się temat miłości przez duże M. Miłości, której możemy doświadczyć poprzez swoje otwarte serce, którą każdego dnia obdarowuje nas nasz Pan Jezus. Bo w domu naszego Ojca w Niebie Miłość króluje ponad wszystko!

VI na Pallotyńskie Spotkanie Młodych 2012Kolejnym punktem programu była konferencja wygłoszona przez ks. Tomasza Źwiernika, kapłana diecezji zamojsko-lubaczowskiej, duszpasterza młodzieży alternatywnej i kapelana więzienia w Zamościu. To właśnie doświadczeniem pracy w więzieniu ks. Tomasz podzielił się z uczestnikami VI Pallotyńskiego Spotkania Młodych w Ołtarzewie. Ołtarzewskie mury nie są mu obce, gdyż studia w seminarium zaczynał wspólnie z kandydatem do kapłaństwa, który jest obecnie pallotynem. Ks. Tomasz swoją opowieścią o pracy z więźniami przeplataną poczuciem humoru przyciągnął od samego początku uwagę zgromadzonych słuchaczy. Początkowo pracował z młodzieżą jako wolontariusz. Jak sam podkreślił, nie była to trudna młodzież, bo takiej nie ma. Są tylko ludzie młodzi z problememi, którym trzeba pomóc. Prowadzący konferencję przywołał także historię jednego ze swoich podopiecznych Piotra – byłego więźnia, który miał na swoim koncie osiemnastoletni wyrok za to, że był w grupie płatnych morderców. Piotr przeszedł jednak ogromną przemianę, która go wyzwoliła. Zatem, jak podkreślał ks. Tomasz Źwiernik człowiek może się zmienić, z Bogiem może wszystko. Po drugie jak zaznaczył, nie musimy udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Bóg kocha nas takimi jakimi jesteśmy, nie musimy niczego przed Nim udawać. I wreszcie po trzecie – jak zauważył – w życiu najczęściej jest tak, że unikamy ludzi, którzy mówią prawdę, którzy mówią coś wprost. A przecież tylko prawda może nas wyzwolić. W szkole jednak zwykle nie lubi się nauczycieli wymagających. Aby to przełamać, ks. Tomasz przywołał słowa Jana Pawła II, który zachęcał młodych: Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli inni nie wymagają od Was.

Po całym dniu spotkań, przyszedł czas na skupienie i modlitwę. Uczestnicy spotkania udali się do pobliskiego kościoła – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim – na nabożeństwo wieczorne, którego przewodnim tematem było hasło: „Dla tej Miłości warto żyć”. Był to nowy punkt w przebiegu dotychczasowych Spotkań Młodzieży, organizowanych w Ołtarzewie. Pielgrzymka z ołtarzewskiego wieczernika do ożarowskiego sanktuarium okazała się pięknym świadectwem dla mieszkańców z okolic Ożarowa i Ołtarzewa. Wiele ludzi wychodziło ze swoich domów i gorąco pozdrawiali rozśpiewaną młodzież. Niektórzy zrezygnowali nawet z wieczornych spacerów i przyłączyli się do grupy pallotyńskiej młodzieży.

VI na Pallotyńskie Spotkanie Młodych 2012W świątyni, do zebranej młodzieży swoje słowo skierował proboszcz i kustosz sanktuarium – ks. Jan Latoń SAC. Słowa Jezu ufam Tobie!, rozpropagowane przez św. Siostry Faustynę nabrały dla uczestników w sanktuarium Bożego Miłosierdzia szczególnego znaczenia. Podczas adoracji przed Najświętszym Sakramentem każdy mógł powierzyć miłosiernemu Bogu to, z czym przyjechał na to Spotkanie oraz skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Atmosfera gorliwej, prawdziwej i szczerej modlitwy ogarnęła wszystko i wszystkich, co było dopełnieniem pierwszego dnia Pallotyńskiego Spotkania Młodych.

Kolejny dzień rozpocznie się o godz. 8.00 od uroczystej jutrzni w kościele seminaryjnym. Później na uczestników czeka jeszcze kilka spotkań i atrakcji. Zakończeniem VI Pallotyńskiego Spotkania Młodych będzie Msza św. pod przewodnictwem JE Marka Solarczyka, biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej.

Marta Michalska, Renata Wieczorkowska
Biuro Prasowe PSM

>>>www.psm.pallotyni.pl